Postup na roušku – maska

Na jednu roušku budeme potřebovat vystřihnout, podle zvolené šablony, 2x ze spodní látky(bílé) a 2x z látky vrchní vzorované. Látku si připravíme tak, že si přeložíme dostatečně velký kus lícem k sobě, tedy budeme obkreslovat střih na rubové straně. Tím si rovnou vystřihneme dva kusy z každé látky. Použila jsem připravený střih i se švy, tedy nemusím přidávat cca 5 mm na švy.

Základní střih mám z blogu Kitchenette – https://kitchenette.cz/clanek/rousky.

Bohužel nemám teď šanci své upravené střihy naskenovat, ale aspoň jako obrázky s centimetrem pro porovnání:

U vzorovaných látek je zapotřebí dávat pozor jak jde vzor, pokud jde jedním směrem, tak aby vzory byly správně, při pohledu na roušku. Například když je látka se sovičkami, aby byly sovičky ve finále hlavou nahoru a ne dolů. U kytičkovaných, puntíkovaných a pravidelných vzorů nemusíme dávat tolik pozor.

Střih si obkreslíme tužkou a zašpendlíme, klidně i na dvou místech, aby se nám při stříhání jednotlivé díly neposunuly.

Pokud dodržujete postup přesně podle návodu, pak jsou připravené všechny díly roušky i na šití, tedy lícovou stranou k sobě. Sešijeme střední šev u obou látek. Lépe se sešívá od spodní strany, tedy od brady.

Sešité díly převrátíme.

A teď musíme oba dvy švy sežehlit na jednu stranu. Nerozžehlovat klasicky, přeložit a zažehlit k jedné straně. Ideálně tak, aby když si dáme oba díly k sobě na sešití, aby byly přežehlené na rozdílné strany, z důvodu toho aby tam nevzniklo moc vrstev na sešití a netlačilo to na nose.

Teď si připravíme díly k sešití. Připravíme si spodní roušku(bílou) lícem nahoru a na ni přesně dáme-nasadíme vrchní vzorovaný díl lícem dolů(lícní strana musí být u sebe při sešití) a tedy rubovou stranu vidíme.

Na vrchní straně, u nosu, si sešpendlíme, aby seděl šev na šev a zažehlené švy by měly být každý na jednu stranu. Pokud jste dobře stříhali, tak ty dva díly k sobě krásně sednou, hezky je na sebe napasujete a zašpendlíte si i spodní část u brady pro snadnější sešití a kdo nemá jistotu tak i po stranách.

Takto připravené díly sešijeme a nezapomínejte zapošívat jak na začátku, tak na konci švu.

Po sešití se může stát, že bude kousek bílé spodní látky přebývat, což je i v pořádku, jelikož spodní vrstva je v podstatě krapet menší, když ji vložíme do vrchní vrstvy. Můžeme odstřihnout ale také nemusíme, ničemu to nevadí.

Než převrátíme na lícovou stranu, tak na vrchní straně, v místě kde je šev do obloučku, nastřihneme asi na třech místech, ale pozor ať si nenastřihnete samotný šev! Můžete nastřihnout i spodní stranu, tam stačí nastřihnout jen na jednom místě, na každé straně.

Převrátíme na druhou stranu(lícovou).

Teď je zapotřebí švy a celou roušku už zažehlit do finálního tvaru po obou stranách.

Švy by měly perfektně sedět na sebe a pokud ne, pak nastala chyba při přiložení vrchního a spodního dílu před šitím, musí to být úplně přesně vloženo do sebe.

Teď začistíme okraje, které nejdříve zarovnáme.

Začišťujeme hustým entlovacím stehem a je zapotřebí opět řádně zapošívat, jak na začátku, tak na konci. Pokud byste chtěli začišťovat založením, pak budete přešívat mnoho vrstev a bylo by lépe upravit střih jinak, aby se zakládala jen vrchní strana.

Zahneme na každé straně tak abychom volně pak provlékli gumičku nebo pružnou tričkovinovou vlnu.

Přešijeme rovným stehem a opět zapošíváme dostatečně, jak na začátku, tak na konci. Zde je to nutné, aby byl opravdu steh dobře zapošitý, jelikož tam bude vznikat tah gumiček.

Po zašití roušku přežehlete a připravte si gumičky nebo elastickou vlnu na protažení. Já nejraději používám větší háček.

A máme hotovo! 🙂